از عادتهای خود به عنوان محرک استفاده کنیم

از عادتهای خود به عنوان محرک استفاده کنیم,
مغز ما عادتها را دوست دارد. هر گاه ذهن شما به کاری عادت کرد چه خوب چه بد نمی خواهد آن را ترک کند و دوست دارد به انجام آن ادامه دهد. و این موقعیت خوبی برای شماست تا از آن برای جلو بردن اهداف خود استفاده کنید.
« به خاطر دارم که در زمان کودکی پدرم ما را مجبور می کرد تا ظرفهای مسی را تمیز و براق کنیم آن روزها من و خواهر و برادر هایم هر کاری می کردیم تا از زیر کار شانه خالی کنیم ولی پیروز میدان همیشه پدرم بود.
چند سال بعد در دانشگاه، من و هم اتاقی هایم هر کدام صاحب یکی از همان ظرف های مسی شدیم. در آن زمان تمیز ترین ظرف مال من بود و همیشه بهترین راه تمیز کردن را به دیگران می گفتم. چون عادت داشتم ظرف های مسی را تمیز و براق ببینم.
در حقیقت من از تمیز کردن آنها به این روش لذت می بردم. بخاطر می آورم چگونه برای انجام این کار در برابر پدرم مقاومت می کردم. اما اکنون این تبدیل به یک عادت شده بود. و من به هیچ روش دیگری نمی خواستم آن را انجام دهم. علاقه من با ایجاد عادت تغییر کرده بود.»
این داستان که از دوستی نقل شده است، طبیعت ذهن را نشان می دهد. یعنی مغز ما به کارهای روزمره که بر اساس یک روال خاص انجام می شود علاقه مند است. اگر شما عادات مثبت در خود ایجاد کنید. در آینده نخواهید خواست آنها را عوض کنید. عادات مثبت که منجر به موفقیت می شوند به همان سادگی عادات بد بوجود می آیند.
اینها کارهایی است که من در مدرسه از آنها متنفر بودم ولی اکنون عاشق آنها هستم.
▪ خواندن
▪ نوشتن
▪ آموختن
▪ کار با کامپیوتر
▪ سخت کار کردن
▪ خوردن غذاهای خام و سبزیجات
▪ سخنرانی
اکنون من از سخت کار کردن لذت می برم. قبلاً در حدود ۹ سال پیش از کار زیاد متنفر بودم ولی این عادت را همان زمان در خود ایجاد کردم و اکنون منفعتهای بسیاری از آن حاصل شده است. که حاضر به ترک این عادت نیستم. اگر شما یک کار خوب را حداقل برای یک هفته مرتب انجام دهید، یک شانس بزرگ دارید. تا آنرا تبدیل به یک عادت برای کل عمر خود بکنید. اگر این کار را برای یک ماه یا بیشتر انجام دهید. آنگاه می توانیدآن عادت را برای همیشه نگه دارید. بدون اینکه کوشش زیادی کرده باشید.
● شگرد نشستن روی صندلی
این شگرد ساده به شمات کمک می کند. زمانیکه حوصله کار کردن ندارید، با قدرت بیشتر به کار خود ادامه دهید. تصمیم بگیرید هیچ کاری نکنید و به مدت نیم ساعت روی یک صندلی پشت میز کار خود بنشینید. به خود اجازه انتخاب بدهید. اکنون دو انتخاب دارید. اول هیچ کاری نکنید انتخاب دوم انجام کار است ولی به یاد ادشته باشید حق انتخاب با شماست.
چند شب پیش من از این شگرد برای نوشتن این مقاله بجای تماشای تلوزیون استفاده کردم. نوشتن مقاله برای یاد بگیر دات کام بعد از ۲ ساعت تمام شد. شب بعد از همین روش برای برای ویرایش آن استفاده کردم. اما قبل از شروع به کار اصلاً تمایلی به انجام آن نداشتم.
به خاطر داشته باشید مغز شما کارهای روتین را که تبدیل به عادت شده است دوست دارد. شما می توانید از این قابلیت بهترین استفاده ها را برای رسیدن به موفقیت بکنید. پس شروع کنید همه آن کارهایی را که برای موفقیت لازم است و شما به انجام آن تمایلی ندارید انجام دهید تا تبدیل به یک عادت شود. همچنین می توانید از شگرد ساده نشستن بر روی صندلی استفاده کنید.
منبع : یاد بگیر دات کام


 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه