اصول با نزاکت بودن

اصول با نزاکت بودن,
کسی شما را آداب دان و بانزاکت محسوب نمی کند مگر اینکه کمی به خود زحمت دهید و حداقل برخی آداب و اصول معاشرت را در زندگی اجتماعی رعایت کنید در آن صورت است که شأن و منزلت اجتماعی شما ارتقا پیدا می کند و مردم شما را فردی اصیل می شناسند و شانس شما برای محبوب بودن و معاشرت با افراد سرشناس و کسانی که خواهان ارتباط با آنها هستید بالا می رود. این آداب تنها به نحوه غذا خوردن و سخن گفتن و لباس پوشیدن محدود نمی شود و باید بدانید در هر محیطی حتی فضای اینترنت و کار و سفر و... چگونه رفتار کنید.
● مودب باشید
اگر از کسی خوشتان نمی آید و از رفتار دیگران ناراحت هستید لازم نیست شأن و منزلت خود را تا سطح اجتماعی آن فرد تنزل دهید. مودب و بانزاکت باشید تا برتری خود را نسبت به او ثابت کنید. هیچ وقت سعی نکنید همان رفتاری را داشته باشید که دیگران دارند. شما هستید، دیگران را به خودشان بسپارید.
● ناسزاگویی ممنوع
دشنام و ناسزاگویی شما را در نگاه دیگران تا سطح نازلی کاهش می دهد و ثابت می کند که شما توانایی استفاده از واژه ها و لغات مناسب تری برای بیان عقاید و نظرات خود ندارید و فردی بی منطق و عصبی به شمار می روید که فقط فضا را متشنج می کنید.
●بلند صحبت کردن ویژگی افراد متمدن نیست
بلند صحبت کردن حاکی از آن است که شما توان بحث منطقی با دیگران را ندارید و عجز شما را در استدلال معقولانه نشان می دهد و آن که می خواهید حرف خودتان را با توسل به زور و خشونت به کرسی بنشانید حتی اگر حرف شما درست باشد. وقتی با صدای بلند حرف می زنید توجه منفی دیگران را به خود جلب می کنید. پس مواظب تن صدایتان باشید.
●مدیریت نشان دهید و کنترل خودتان را به دست گیرید
زمانی که شما کنترل اعصاب خود را از دست می دهید و از کوره در می روید به همه نشان می دهید قادر به کنترل احساسات و هیجانات خود نیستید. صدایتان می لرزد، ضربان قلبتان بالا می رود، دهانتان خشک می شود و آنچه که از دهانتان در می رود کنترل نشده و گاه آن چیزی نیست که می خواهید بگویید اگرچه کمی بعد پشیمان می شوید و هر چقدر هم سعی کنید رل افراد تحت ظلم قرار گرفته را بازی کنید تا دیگران با شما همراه شوند نتیجه نخواهد داد. کسی که نتواند خود را کنترل کند قادر به کنترل سایر امور مهمتر هم نخواهد بود. توجیه نیاورید از همین امروز خونسردی خود را حفظ کنید که البته کار آسانی نخواهد بود اما به زحمتش می ارزد.
● کلام خوش رمز موفقیت است
ادبیات ما مملو از کلام شیوا و زیبا است آن را غنیمت بشمارید و دایره لغات خود را بالا ببرید. مطمئن باشید به سرعت در دل ها نفوذ خواهید کرد. اما باید توجه داشت که کلام زیبا با مجیز گفتن تفاوت فاحش دارد.
● متکلم وحده نباشید
برخی وقتی مورد توجه قرار می گیرند هیجان زده می شوند و از هر چیزی سخن به میان می آورند بدون آنکه به دیگران مهلت حرف زدن دهند. چندی پیش میهمانی داشتم که در جمع یا حرف می زد و یا به کار خود مشغول بود. این نوع افراد گوش شنوا ندارند و حرکتشان به معنای بی توجهی و بی احترامی به سایرین تلقی می شود. بنابراین خودخواه نباشید و همانقدر که حرف می زنید اجازه تکلم به طرف مقابلتان هم بدهید پشیمان نخواهید شد. بدترین حالت ارتباط با کسی وقتی است که به او زل زده و در ظاهر به حرف های او گوش می دهید اما ذهن شما در جایی دیگر سیر می کند. مطمئن باشید با این کار تقلای طرف مقابل را برای جلب توجه شما بالا برده اید و این خاطره خوبی از شما به جا نخواهد گذاشت.
● وسط صحبت کسی نپرید
پیش از آنکه اظهار عقیده ای بکنید، اجازه دهید صحبت دیگران به پایان برسد. میان صحبت کسی پریدن نشانه بی نزاکتی و برخوردار نبودن از مهارت های اجتماعی فرد است. اگر نمی خواهید خودبین و ازخودراضی به نظر آیید، هیچ گاه صحبت کسی را قطع نکنید و هرگاه که ناچار به انجام این کار شدید حتماً با گفتن جمله «معذرت می خواهم»، اقدام به انجام آن کار کنید.
● وقت شناس باشید
مهم است که به وقت دیگران احترام بگذارید. برای حضور در میهمانی ها حتماً ساعت شروع را بپرسید و در زمان تعیین شده حضور یابید و البته یک فرد متشخص می داند چه زمانی باید میهمانی را ترک کند.
●اسرار زندگی خصوصی خود را فاش نسازید
آبرو، شرافت، صداقت و بصیرت بزرگترین و مهمترین عامل برای حفظ اعتبار یک فرد متشخص است. جزئیات زندگی خصوصی تان باید محرمانه باقی بماند. بنابراین جو زده نشده و تمام اطلاعات خصوصی خود را وسط نریزید، مرموز بودن هم گاهی جاذبه دارد!
● حرمت بزرگترها را نگاه دارید
برای سن و سال و تجربه بزرگتران احترام قائل شوید همانطور که خود با بالا رفتن سن و تجربه انتظار احترام جوان ترها را دارید.
● به اشتباهات دیگران نخندید
یکی از بدترین کارهایی که کسی می تواند انجام دهد خندیدن به اشتباهات دیگران است. متشخص باشید و از کنار اشتباهات دیگران مودبانه بگذرید و به روی خود نیاورید که متوجه چیزی شده اید مگر اینکه نیازمند کمک باشد که حتماً با گرفتن اجازه به کمک او خواهید شتافت و از مخمصه ای که گرفتارش شده رهایی اش می دهید.
●دروغ نگویید
دروغ نشانه ضعف و نداشتن اعتماد به نفس است. به هر دلیلی دروغ گفتن شأن شما را پایین می آورد همیشه این فکر را داشته باشید که ممکن است هر لحظه پته تان روی آب بیفتد و...
منبع : روزنامه شرق


 
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه