اوریون، كودک را کم شنوا می کند

اوریون، کودک را کم شنوا می کند
ایسنا: یک متخصص شنوایی شناسی عوامل ژنتیک را عامل ۵۰ درصد ناشنوایی در افراد عنوان کرد و گفت: این عارضه درمان قطعی ندارد و تنها با استفاده از سمعک یا کاشت حلزون میزان شنوایی تا حدودی بهبود می یابد.
 
اوریون، كودک را کم شنوا می کند - تصویر 1
 
دکترسعید فراهانی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، عوامل ژنتیک، ابتلا به عفونت های گوش، کارکردن در محیط های پر سر و صدا و تصادفات را از مهم ترین علل بروز ناشنوایی عنوان کرد و به ایسنا گفت: گوش دادن به صدای بلند و استفاده طولانی مدت از وسایل صوتی خطر افت شنوایی را در پی دارد.
 
فراهانی توضیح داد: ابتلا به بیماری هایی مانند اوریون، سرخک و سرخجه، ضربه به جمجمه در کودکی و انفجارهای ناشی از جنگ ها نیز از عوامل خطر بروز ناشنوایی و افت شنوایی در دوران بزرگسالی است.
 
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران عوامل اکتسابی را از دیگر علل ناشنوایی دانست و گفت: برخی از عوامل جنبه اکتسابی و محیطی داشته و پس از تولد بروز می کنند.
 
بنابراین توجه به ملاحظات دوران بارداری و حین زایمان برای تولد نوزاد سالم ضروری است.
 
وی، عفونت ها و ویروس های گوش میانی و داخلی را شایع ترین عفونت های گوش در دوران کودکی عنوان کرد و گفت: این ویروس ها در سیستم حلقی ایجاد شده و پس از انتقال به گوش باعث عفونت می شوند.
 
در مجموع عفونت ها و ویروس ها درجات مختلفی دارند که پرده گوش را در سطوح مختلفی درگیر می کند و در صورتی که در دوران کودکی درمان نشود، در بزرگسالی منجر به بروز ناشنوایی خواهد شد.
 
وی افزود: تشخیص بموقع افت شنوایی در کودکی بسیار مهم و تاثیرگذار است و در این راستا چند ساعت بعد از تولد نوزادان، غربالگری روی آنها انجام می شود.
 
با توجه به اختلال در گفتار و زبان که از عوارض جانبی افت ناشنوایی است، بلافاصله پس از آزمایش های غربالگری، خدمات درمانی، پزشکی و توانبخشی انجام می شود تا عوارض جانبی به حداقل برسد.
گوش
نوزاد
معاینه
شنوایی
اختلال
ژنتیک
گفتار
ناشنوا
سرخچه
اوریون
عفونت
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه