در همین راستا وب سایت popsugar در گزارشی چگونگی رابطه میان خواب خوب و تناسب اندام را تشریح کرده است.


اینکه رژیم غذایی صحیح در کنار ورزش کردن دو ابزار مهم در کنترل وزن انسان هستند امری است اثبات شده، اما در کنار این دو مورد نباید از یک عامل بسیار مهم یعنی داشتن خوابی راحت و خوب غافل شد.
دانشمندان عقیده دارند، خواب با کیفیت از چند جهت بر وزن انسان اثر می گذارد و موجب حفظ تناسب اندام او می شود. در همین راستا وب سایت popsugar در گزارشی چگونگی رابطه میان خواب خوب و تناسب اندام را تشریح کرده است:

کمک به کاهش میزان غذای مصرفی
به طور کلی خواب بر میزان ترشح هورمون های مرتبط با گرسنگی اثر گذار است، به عنوان مثال هورمون لپتین که موجب می شود مغز شما پیغام سیری دریافت کند یا هورمون گرلین که به نوعی اشتها را تحریک می کند. خواب ناکافی به معنای کاهش سطح هورمون لپتین و افزایش گرلین است؛ موضوعی که می تواند افزایش وزن و چاقی فرد را در پی داشته باشد. بنا بر آخرین تحقیقات انجام شده، زنانی که کم خوابی دارند 300 کالری بیشتر از دیگران مصرف می کنند.

کاهش چربی شکم
استرس و عصبانیت دو عامل مهم در ایجاد چربی های شکمی هستند، این در حالی است که خواب کافی و با کیفیت بالا تا حد بسیاری در کاهش اضطراب های آدمی اثر گذار است و به دنبال آن می تواند از تبعات فرعی چنین موضوعی به خصوص چاقی جلوگیری کند.

ژن های چاقی را متوقف می کند
یافته های اخیر دانشمندان نشان می دهد، زنانی که شب ها 7 الی 9 ساعت می خوابند نسبت به آنهایی که کمبود خواب دارند وزنشان کمتر است. در واقع آنهایی که کمتر از هفت ساعت یا بیشتر از 9 ساعت در طول شب می خوابند ژن های چاقی فعال تری دارند و به همین دلیل آسان تر به افزایش وزن دچار می شوند.

انرژی بخش است
اگر شما شب ها خوب و به اندازه استراحت کنید، انرژی بیشتری برای انجام کارهای روزانه و کنار آمدن با چالش های زندگی دارید. بنابراین بازنگری در عادت های خواب می تواند آغازی برای یک چرخه مفید در زندگی باشد، برای شروع 30 دقیقه فعالیت فیزیکی در طول روز را فراموش نکنید.گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع : شفقنا زندگیکلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه