با این روش از سلامت نوزادتان مطمئن شوید

با این روش از سلامت نوزادتان مطمئن شوید
فارس: رئیس مرکز کنترل غربالگری متابولیک نوزادان مجتمع کنترل اختلالات رشد، تکامل و ناهنجاری های زمان تولد از تشخیص ۴۳ بیماری با گرفتن چند قطره خون از پاشنه نوزاد در هفته نخست تولد خبر داد.
 
با این روش از سلامت نوزادتان مطمئن شوید - تصویر 1
 
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، بابک فرخی امروز در نشست خبری مجتمع کنترل اختلالات رشد، تکامل و ناهنجاری های زمان تولد اظهار داشت: بیماریهای متابولیک گروهی از اختلالات ژنتیکی هستند که در صورت عدم شناسایی، درمان به موقع روی توانایی کودکان تاثیر گذاشته و منجر به بروز عوارضی چون عقب ماندگی ذهنی، اختلالات حرکتی، بیماریهای شدید چشمی و کبدی می شود.
 
وی افزود: با توجه به اینکه نوزادان مبتلا در بدو تولد کاملاً سالم به نظر می رسند شناسایی و پیشگیری از بروز علائم یاد شده از طریق غربالگری انبوه Tandem Mass توصیه می شود.
 
فرخی تصریح کرد: مجتمع کنترل اختلالات رشد، تکامل و ناهنجاری های زمان تولد با در اختیار داشتن تکنولوژی Tandem Mass و تکنیک های مکمل GC/MS و HPLC به عنوان تنها و نخستین مرکز غربالگری نوزادان در ایران همگام با کشورهای پیشرفته در امر غربالگری و تشخیص بیماریهای متابولیک می تواند بیش از ۴۳ بیماری متابولیک نوزادان را در هفته نخست تولد تشخیص و زمینه مداخلات لازم درمانی را برای آنها فراهم کند.
 
وی بیان داشت: تمام این آزمایش ها از طریق گرفتن چند قطره خون از پاشنه نوزاد در روزهای دوم تا هفتم تولد توسط کسانی که در این خونگیری بسیار مهارت دارند صورت می پذیرد.
 
فرخی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در کشور روشهای غربالگری دیگری نیز صورت می گیرد ولی به دلیل اینکه یک نوزاد خون کمی دارد و گرفتن خون نیز حساسیت خاصی دارد با یک نمونه و چند قطره خون از پاشنه پای نوزاد می توان ۴۳ بیماری از جمله ناهنجاری‌های آمینواسیدها، اختلافات چربی و بیماریهای هورمونی تشخیص و بر اساس نتایج نوزادان پرخطر و کم خطر روند درمان آن صورت پذیرد.
بیماری
تشخیص
نوزاد
تولد
هفته
نخست
پاشنه
خون
غربالگری
ناهنجاری
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه