برای نخستین‌بار «ترانه» رپ مجوز گرفت

 

این خواننده که اردلان هوشمند نام دارد، سراینده این ترانه‌های رپ است.

محمد علی بهمنی در گفت‌وگو با این سایت تخصصی موسیقی، ضمن تایید این خبر درباره نام ترانه‌سرا یا اینکه مشخصا ترانه‌سرا کیست؟ اظهار‌نظر مشخصی ارایه نداده است. «اسم شخص الان در ذهنم نیست ولی تعدادی از کار‌ها خوب بودند. ما هم دفاع کردیم و گفتیم اگر متن این باشد، اشکالی ندارد و بقیه‌اش به موسیقی مربوط است که ایراد بگیرند یا نه. این شعر را یکی می‌تواند دکلمه کند یا آوازی بخواند یا به شکل گفتاواز بخواندش. این از نظر ما مساله‌یی نیست.»

بهمنی همچنین درباره متن ترانه‌ها گفته است «چند متن برای‌مان آمده بود که متن‌های بدی هم نبود. شخصی که این ترانه‌ها را آورده بود، روی درخواستش ننوشته بود گفتاواز ولی تشخیص ما با توجه به نوع متن این بود که مربوط به این‌گونه موسیقی است و نوشتیم گفتاواز و مجوز دادیم.»

با توجه به ابهام در هویت ترانه‌سرا با پیروز ارجمند، مدیر دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تماس گرفتیم و صحت و سقم خبر را جویا شدیم.

ارجمند با اشاره به اینکه فقط و فقط متن ترانه‌ها امکان دارد که مجوز گرفته باشند، گفت: «امکان دارد که اشعار این ترانه سرا از بخش شعر و ترانه دفتر موسیقی مجوز گرفته باشد اما مجوز نهایی آن‌که با تلفیق شعر و موسیقی و ماحصل آنها مشخص می‌شود، هنوز صادر نشده است. در صورتی مجوز اصلی کار نهایی می‌شود که روی این اشعار موسیقی گذاشته شود و ببینیم که نهایت کار به صورت یک قطعه موسیقی به چه شکل خواهد بود. »

او درباره ترانه‌سرای ترانه‌های مجوز گرفته گفت: «امکان دارد که ترانه‌سرا اردلان هوشمند باشد، بنابراین مجوز گرفتن ترانه‌های اردلان هوشمند به معنای مجوز نهایی اثر نیست و باید منتظر ماند و دید که قطعات نهایی با موسیقی به چه شکل در خواهند آمد.»

ارجمند همچنین سه روز پیش در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران در این باره گفته بود: «در سبک منتسب به رپ (گفتاواز) آثاری به دست دفتر موسیقی رسیده که به دلیل پایین بودن سطح کیفی و ایده‌آل نبودن این آثار، هیچ مجوزی برای این سبک و خوانندگان آن صادر نشده است، اما امیدوارم با اقدامات اصلاحی به این نتیجه برسیم که آثار این سبک با ارتقای سطح به دریافت مجوز نایل شوند.»

در حالی که در مقاطع مختلف، صحبت‌هایی مبنی بر اعطای مجوز به خوانندگانی نظیر امیرحسین مقصودلو ملقب به تتلو، آرمین زارعی با نام هنری آرمین ٢afm یاسر بختیاری با لقب یاس در رسانه‌ها مطرح می‌شد، نخستین کسی که موفق شد در سبک رپ مجوز بگیرد، اردلان هوشمند است.

با این وجود که پیروز ارجمند بار‌ها از اراده ارشاد برای اعطای مجوز به این‌گونه موسیقی سخن گفته، تا امروز هیچ یک از نام‌هایی که مطرح می‌شدند، هیچ شعر (به قول رپ‌ها تکست) یا موسیقی را برای دریافت مجوز به دفتر موسیقی ارایه نکرده‌اند. البته ظاهرا چهره‌های کمتر مطرح این‌گونه موسیقی، متن‌هایی را به دفتر موسیقی ارایه کرده بودند که به دلیل سطح نازل و خارج از عرف کلام، نتوانسته بودند مجوز انتشار آثارشان را بگیرند.

حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت ارشاد هم چند روز پیش اعلام کرده بود که تاکنون مجوزی برای موسیقی رپ صادر نشده، اما اگر این موسیقی در چارچوب سیاست‌ها و در راستای برنامه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بومی‌سازی شود و با فرهنگ اسلامی ایرانی متناسب باشد، ممکن است در آینده برای موسیقی رپ مجوز صادر شود.

منبع: روزنامه اعتماد

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه