دیدگاههای منفی در محل کار

دیدگاههای منفی در محل کار,
آیا تا به حال شده از عکس العمل رئیستان در برابر بعضی از عملکردهایتان در شرکت متعجب شوید؟ آیا تا به حال شده که فکر کنید کار درستی انجام می دهید، اما رئیستان از دستتان ناراحت و عصبانی شود؟
در طول دوره ی کارم با نمونه های متفاوت از مسائلی روبه رو شده ام که با اینکه از دیدگاه من کاملاً صحیح و مناسب می آید، از نظر دیگران خلاف آن بوده است. مثلاً، یک روز وقتی سعی می کردم به یکی از همکارانم در مکانیزه تر کردن کارش که به صورت دستی آن را انجام می داد کمک کنم، رئیسم بسیار عصبانی شده بود که چرا من روی کارها و وظائف خودم متمرکز نمی شوم.
اختلاف در نظرات و اولویت ها باعث به وجود آمدن دیدگاه های مختلف در مورد کارهایی که در اداره انجام می دهید می شود. از آنجا که این نظرات ناشی از شخصیت ها و فرهنگ های کاملاً متفاوت است، هیچ قانون قطعی برای احتراز از این اختلافات وجود ندارد.
برخی از این سوء تفاهمات بیش از بقیه اتفاق می افتند. اگر می خواهید رئیستان کمتر از دستتان ناراحت و عصبانی شود، این مقاله می تواند کمک حال خوبی برایتان باشد. در اینجا قصد داریم نمونه اعمال و رفتارهایی را که به نظر خودتان ممکن است صحیح و مفید باشد، اما به نظر رئیستان کاملاً مخالف باشد، برایتان معرفی کنیم.
● انجام خودسرانه پروژه ها
▪ دیدگاه شما:
استقلال و ابتکار عمل دارید.
▪ دیدگاه رئیستان:
غیر قابل کنترل هستید.
شما تصور می کنید اگر ابتکارات و پیشنهاداتی را که به نظر خودتان مفید و ارزشمند هستند را به مرحله اجرا درآورید، به نفع شرکت کار کرده اید، اما ممکن است این کار شما از نظر رئیستان اقدامی خودسرانه به نظر آید و تصور کند که شما فردی قدرت طلب هستید که می خواهد همه چیز را تحت کنترل خود دربیاورد.
خاطرتان باشد که حتی اگر کار شما به نفع شرکت باشد، اما ممکن است رئیستان اولویت ها و نظرات دیگری در سر داشته باشد.
پس قبل از اینکه زمان زیادی را صرف کار کردن روی پروژه های خودسرانه کنید، اطمینان حاصل کنید که نظر رئیستان با شما یکی است.
● احتراز از مواجهه و رویارویی
▪ دیدگاه شما:
برای حفظ هماهنگی گروه این کار را می کنید.
▪ دیدگاه رئیستان:
فاقد ثبات قدم لازم برای گرفتن تصمیمات مهم هستید.
نمونه ای را به یاد می آورم که از من در مورد ثبات قدم و استحکام یکی از همکارانم برای رهبری یک پروژه و توانایی برخورد او با سهامداران مختلف، پرسیده شد.
رئیسم یک پُست خالی داشت که باید هر چه سریعتر کسی را در آن منصوب می کرد، اما از این ناراحت بود که تصور می کرد هیچیک از نامزدهایش، کفایت و شایستگی لازم برای احراز پُست رهبری را ندارد چون فاقد توانایی مقابله با مواجهه بودند.
یادتان باشد که گاهی اوقات لازم است که به دیگران "نه" بگویید. باید راه و رسم مواجهه با دیگران را بلد باشید.
● انجام بحث های طولانی بر سر مسائل پیش پا افتاده
▪ دیدگاه شما:
باریک بین هستید و به جزئیات اهمیت می دهید.
▪ دیدگاه رئیستان:
ناسازگارید و هدف اصلی را فراموش کرده اید.
گاهی اوقات خودبینی و غرور در اداره نیز به سراغتان می آید و لازم می بینید که حرف ها و عقایدتان را به همه ثابت کنید—حتی اگر موردی جزئی و پیش پا افتاده باشد—چون تصور می کنید که حق با شماست. اما زمانیکه می خواهید از این فرصت برای اثبات ارزش خودتان استفاده می کنید، ممکن است رئیستان نظر دیگری درموردتان پیدا کند.
در واقع، ممکن است رئیستان تصور کند که شما فردی کله شق و خود رای هستید و قادر نیستید بحثی معقول و سودمند با کسی داشته باشید. حواستان باشد که وقتی مسائل مهمتری برای بحث و بررسی وجود دارد، نباید جلسات کاری را به مشاجره درمورد مسائل جزئی بگذرانید.
● گوشه گیری هنگام زمان استراحت
▪ دیدگاه شما:
زندگی شخصیتان را از زندگی شغلیتان جدا کرده اید.
▪ دیدگاه رئیستان:
اجتماعی و جمع گرا نیستید.
افراد بسیاری را می شناسم که دوست دارند زمان فراغتشان را، چه زمان ناهار باشد یا جمع های دوستان، به تنهایی بگذرانند و سرگرم کار خود باشند. با اینکه شما تصور می کنید رفتارهای اجتماعی شما سود و زیانی برای شرکت ندارد، نظر رئیستان ممکن است با شما فرق داشته باشد.
در برخی موارد، رئیستان ممکن است این گوشه گیری و انزوای شما را فقدان توانایی لازم برای ایجاد رابطه با دیگران تلقی کند. در سایر موارد، ممکن است رئیس فکر کند می خواهید استقلال خودتان را نشان دهید. اما حواستان باشد که افراط نکنید. باید بتوانید بین انزوا و جمع طلبی خود تعادل برقرار کنید.
● کمالگرا بودن
▪ دیدگاه شما:
شما می خواهید همه ی کارها را به نحو احسن انجام دهید.
▪ دیدگاه رئیستان:
وقتتان را صرف رسیدگی به جزئیات می کنید.
خاطرتان باشد که افراط در این مورد نیز بیجاست. بااینکه انجام برخی از کارها فقط مناسب حال کمالگرایان است، اما در بیشتر موارد رئیستان از شما توقع دارد که هر کار را به اندازه لازم انجام دهید و وقتی به حد کفایت به اتمام رسید، دست از آن بردارید. نباید وقتتان را هدر دهید. آخرین جزئیات همیشه بیشترین وقت را می برد، پس وقتتان را برای کارهای بزرگتر و مهمتر نگه دارید.
● اقدام به حل خودسرانه مشکلات
▪ دیدگاه شما:
آنقدر احساس استقلال می کنید که بدون ایجاد مزاحمت برای رئیستان مشکلات را برطرف کنید.
▪ دیدگاه رئیستان:
شما اولویت ها را تشخیص نمی دهید و اطلاعات را پنهان می کنید.
تصور کنید در محل کار مشکلی رخ داده است. شما چه می کنید؟ مستقیماً نزد رئیس می روید یا سعی می کنید خودتان آن را رفع کنید؟ خاطرتان باشد که شما برحسب مناسب بودن واکنشتان مورد قضاوت قرار می گیرید. و رابطه تان با رئیس بر اطمینان و اعتماد او بر شما تاثیر بسیار زیادی دارد.
گرچه ممکن است تصور کنید که با رفع و رجو انفرادی مشکلات، کاردانی و کفایت خودتان را نشان می دهید، اگر وقتی اوضاع غیر قابل کنترل شود، رئیستان پی به این نکته ببرد، ممکن است تصور کند که شما فاقد قدرت مدیریتی لازم برای تشخیص اهمیت و جدیت امور و مشکلات هستید.
اگر نمی توانید سریعاً مشکل را از میان بردارید، حداقل نقشه ای برای حل طولانی مدت آن در نظر گیرید و رئیس را هم از این طرح باخبر کنید.
● روابط اجتماعی حین ساعات کاری
▪ دیدگاه شما:
علاقه تان را به همکارانتان بروز می دهید.
▪ دیدگاه رئیستان:
وقت اضافه زیادی دارید و کارتان را به جدیت انجام نمی دهید.
اگر بقیه کارمندان چهارچشمی مشغول انجام کارهایشان هستند، شما هم باید همین کار را بکنید. رئیستان مطمئناً خوشش نمی آید که یک نفر مدام بین بقیه کارمندان بچرخد و آنها را به حرف بگیرد.
رئیس ممکن است تصور کند که شما با این کار می خواهید از زیر کار شانه خالی کنید و وظائفتان را به درستی انجام ندهید.
● برخورد با اختلاف نظرها
با کم کردن خصوصیتی که ممکن است از دیدگاه دیگران اشتباهاً برداشت شود در خودتان، می توانید کارمند با ارزش تری برای رئیستان شوید. از دیگران بخواهید که با مشاهده چنین رفتارهایی در شما گوشزد کنند تا سریعتر بتوانید این خصوصیات را در خود از بین ببرید و سریعتر پیشرفت کنید.
نویسنده: آرمند
منبع : مردمان پورتال جوانان


 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه