149 سال پیش در شب 14 آوریل سال 1865 میلادی و درست پنج روز پس از پایان جنگهای انفصال آمریکا، آبراهام لینکلن رئیس جمهوری ایالات متحده در لژ تئاتر فورد در شهر واشنگتن هدف گلوله قرار گرفت و ساعاتی بعد جان سپرد.

جام جم آنلاین: 149 سال پیش در شب 14 آوریل سال 1865 میلادی و درست پنج روز پس از پایان جنگهای انفصال آمریکا، آبراهام لینکلن رئیس جمهوری ایالات متحده در لژ تئاتر فورد در شهر واشنگتن هدف گلوله قرار گرفت و ساعاتی بعد جان سپرد.

 قاتل به نام جان ویلکس بوث از فاصله بسیار نزدیک و از پشت سر فقط یک گلوله به جمجمه لینکلن شلیک کرد.

روزی که آبراهام لینکلن ترور شد - تصویر 1

او پس از تیراندازی به سوی آبراهام لینکلن که در کنار همسرش نشسته و نمایش را تماشا می کرد، فریاد زد: جنوب انتقامش را گرفت.

روزی که آبراهام لینکلن ترور شد - تصویر 2

جان ویلکس بوث یک بازیگر 26 ساله تئاتر و از هواداران کنفدراسیون جنوب آمریکا بود که در جنگ های انفصال از ایالت های شمال و در واقع نیروهای دولت مرکزی شکست خورده بود.

قاتل لینکلن موفق شد از پنجره فرار کند و با اسبی که همدستش از قبل زیر پنجره آماده کرده بود از محل دور شود. دولت آمریکا برای دستگیری بوث مبلغ هنگفت 100 هزار دلار را به عنوان جایزه تعیین کرد.

بوث که به ناحیه پورت رویال ایالت ویرجینیا فرار کرده بود کمتر از دو هفته بعد از قتل لینکلن در درگیری با سواره نظام ارتش دولتی که در تعقیب او بود، کشته شد و همدستش دستگیر گردید.

روزی که آبراهام لینکلن ترور شد - تصویر 3

پس از کشته شدن آبراهام لینکلن که دومین دوره ریاست جمهوری خودرا آغاز کرده بود، معاون ریاست جمهوری آندرو جانسون جانشین او شد.

روزی که آبراهام لینکلن ترور شد - تصویر 4

آبراهام لینکلن در دوره نخست ریاست جمهوری اش فرمان لغو بردگی که در ایالت های جنوبی رایج بود را صادر کرد و این مساله موجب آغاز جنگ های 4 ساله انفصال آمریکا شد. این جنگ داخلی سرانجام با شکست و اضمحلال کنفدراسیون جنوب خاتمه یافت.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه