سل در کودکان را با سرماخورگی اشتباه نگیرید

سل در کودکان را با سرماخورگی اشتباه نگیرید

شهرزاد: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: تشخیص سل در کودکان سخت تر از بزرگسالان است و پزشکان باید در هر معاینه احتمال ابتلای کودک به این بیماری را بررسی کنند.

 

سل در کودکان را با سرماخورگی اشتباه نگیرید - تصویر 1

 

دکتر علی اکبر رهبری منش در حاشیه هشتمین همایش سالانه انجمن بیماری های عفونی اطفال در مصاحبه با خبرنگار ما افزود : تعداد باسیل های بیماری زا در کودکان مبتلا به سل کمتر از بزرگسالان مبتلا است و علائم ناشی از این بیماری در آنها بسیار غیر اختصاصی است.

 

وی گفت : برخی انواع سل موجب ایجاد خلط خونی و سرفه در مبتلایان می شود اما در کودکان فقط منجر به ایجاد سرفه می شود و بیمار تب می کند و به همین دلیل با عفونت های ساده و سرماخوردگی اشتباه گرفته می شود.

 

این متخصص بیماری های عفونی اطفال افزود : تزریق واکسن  ب ث ژ، مهمترین راه پیشگیری از ابتلای افراد به بیماری سل بخصوص انواع بسیار خطرناک آن است و در صورت ابتلای فرد به هر یک از انواع این بیماری باید درمان صحیح و کامل انجام شود.

 

رهبری منش گفت : سل هم اکنون مشکلی جهانی است و افراد را در هر سنی تهدید می کند و به علت داشتن علائم بالینی بسیار متفاوت ، تشخیص آن سهل و ممتنع است .

 

وی با بیان اینکه عامل ایجاد بیماری سل 98 درصد از راه تنفسی و فقط از فرد مسلول وارد بدن افراد دیگر می شود ، افزود : میکروب سل می تواند هر یک از اجزای بدن را درگیر کند و 80 درصد بیماری سل ریوی و 20 درصد انواع دیگر آن است.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت : در جهان صنعتی امروز به دنبال شیوع بیماری اچ آی وی ، بیماری سل دوباره شعله ور شده است و هم اکنون یک سوم جمعیت جهان به میکروب سل آلوده هستند .

 

رهبری منش با اشاره به اینکه فقط با فعال شدن میکروب سل در بدن ، فرد بیمار و ناقل بیماری می شود ، افزود : میکروب سل تا پایان عمر در بدن فرد باقی می ماند و اگر به هر دلیل از مقاومت بدن کاسته شد ، مجدد فعال می شود .

 

وی گفت : با توجه به اینکه بیشترین نوع سل ، سل ریوی است ، علائم شایع این بیماری سرفه مزمن ، خلط خونی ،‌ تب طولانی و لاغر شدن است و در مجموع حمله ویروس سل به هر عضو بدن ، عملکرد آن عضو را مختل می کند .

 

هشتمین همایش سالانه انجمن بیماری های عفونی اطفال صبح دیروز در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی آغاز به کار کرد و تا 19 آبان ادامه دارد .

 

سل
کودک
خلط خونی
سرفه
عفونت
بیماری
میکروب
مقاومت
ریوی
شیوع
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه