عینک، نمره چشم کودکان را افزایش می دهد؟

عینک، نمره چشم کودکان را افزایش می دهد؟

خبرگزارى مهر: عینک در بسیاری از موارد تنها وسیله اصلاح عیوب انکساری چشم به شمار می رود، اما نتیجه جدیدترین یافته های پژوهشگران دنیا بیانگر آن است که یکی از بهترین روش اصلاح عیوب انکساری در کودکان، لنزهای "ارتوکی" (لنزهای شارژ کننده شبانه چشم) و لنزهای RGP بوده، به شرط آن که فرد شرایط استفاده از آن را داشته باشد.
 

عینک، نمره چشم کودکان را افزایش می دهد؟ - تصویر 1


رئیس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران با اشاره به اینکه عینک راحت ترین وسیله اصلاح عیوب انکساری در کودکان و بزرگسالان به شمار می رود، یادآور شد: به کارگیری لنزهای سخت و "لنزهای شارژکننده چشم" که فرد هنگام خواب شبانه آنها را داخل چشم گذاشته و صبح روز بعد آنها را خارج می کند، در صورتی که شخص امکان استفاده و شرایط آن را داشته باشد، بهترین گزینه برای اصلاح عیوب انکساری کودکان است.

 

دکتر پرویز زرین بخش تصریح کرد: مطالعات پزشکی در مورد لنزهای سخت RGP نشان می دهد ۷۰ درصد کودکانی که ازاین لنزها استفاده کرده به طور دایمی به آن عادت کرده اند. این جراح و چشم پزشک ادامه داد: در یک بررسی همچنین مشاهده شده که بهره گیری از لنزهای سخت GP نزدیک بینی در افراد را کند کرده است.

زرین بخش یادآور شد: حتی نوزادانی که مشکل دید دارند ، زیر نظر پزشک متخصص می توانند از لنز استفاده کنند اما لنزهای "ارتوکی" تنها برای کودکان بالای ۷ سال توصیه می شود. وی، محدودیت میدان دید افراد، غیر عادی (کوچک تر و بزرگ تر) نشان دادن چشم از پشت عینک، محدودیت تحرک در کودکان، تحمل نکردن عینک و... را ، از جمله مشکلاتی برشمرد که افراد را متمایل به استفاده از لنزهای چشمی می کند.

 

این چشم پزشک تصریح کرد: البته رعایت مسایل بهداشتی لنزهای چشمی نیز بسیار مهم بوده و تهیه لنزهای طبی و رنگی باید با رعایت کامل موازین بهداشتی و زیر نظر چشم پزشک صورت گیرد. زرین بخش یکی از دلایل گرایش افراد به عینک را به غیر از سهولت استفاده، در پایین بودن قیمت آن نسبت به لنزها برشمرد و گفت: هر چند در مواردی تشخیص داده می شود، کودک بهتر است.

وی ادامه داد: برای اصلاح عیوب انکساری چشم می توان از لنزهای "ارتوکی" استفاده کرد اما به دلیل پایین بودن توان اقتصادی خانواده و محدودیت های دیگر، بسیاری از پزشکان استفاده از عینک را هنوز توصیه می کنند. زرین بخش خاطر نشان ساخت: تحقیقاتی که هم اکنون در حال انجام است، بیانگر آن است که استفاده از لنزهای "ارتوکی" آینده نوید بخشی را به بیمارانی که از عینک استفاده می کنند، پیش روی به ارمغان آورده است.

وی در پایان با تاکید بر اینکه انتخاب صحیح بیمار خود باعث موفقیت در امر درمان می شود، گفت: در صورتی که والدین قادر به تهیه لنزهای چشمی طبق تجویز پزشک باشند، می توان نسبت به درمان بسیاری از عیوب انکساری چشم در سنین کودکی و با بهره گیری از لنزهایی که توسط چشم پزشک تجویز می شود، امیدوار بود.

انکساری
چشم
کودک
عینک
عیوب
بیمار
لنز
طبی
رنگی
نزدیک‌بینی
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه