قبل از بارداری، این کارها را انجام دهید

قبل از بارداری، این کارها را انجام دهید
شهرزاد: مي‌خواهيد بچه‌دار شويد؟ تبريك مي‌گوييم؛ اما به ياد داشته باشيد كه چند مورد را حتما بايد قبل از بارداري رعايت كنيد.
 
قبل از بارداری، این کارها را انجام دهید - تصویر 1
 
 قرص‌ها را كنار بگذاريد
 
چند ماه قبل از آن‌كه براي بارداري اقدام كنيد، قرص‌هاي ضدبارداري را كنار بگذاريد. اين كار به شما كمك مي‌كند كه زمان‌بندي عادت ماهانه خود را بدانيد و خود را با آن هماهنگ كنيد.
 
در اين صورت مي‌توانيد با توجه به مدت زمان عادت ماهانه‌تان، زمان تخمك‌گذاري را خودتان تعيين كنيد. اين زمان، همان زماني است كه بدن شما آمادگي بسياري براي باردار شدن دارد.
 
 اگر مدت زمان زيادي است كه قرص بارداري مصرف مي‌كنيد، پس از كنار گذاشتن قرص، كمي طول مي‌كشد كه بدنتان به حال عادي بازگردد و هورمون‌هاي بدنتان به اندازه طبيعي ترشح شوند. البته اگر پس از چند ماه كه قرص‌ها را كنار گذاشتيد، عادت ماهانه‌تان باز هم منظم نشد، به پزشك مراجعه كنيد.
 
 سيگار كشيدن را كنار بگذاريد
 
حتما خودتان هم مي‌دانيد كه سيگار كشيدن در دوران بارداري، بسيار مضر است. سيگار كشيدن، هم بر قدرت باروري مردان و زنان اثر مي‌گذارد و هم مي‌تواند در زنان باردار موجب سقط جنين شود. زايمان نوزاد ناقص نيز از ديگر خطرهاي سيگار كشيدن است.
 
تحقيقات نشان مي‌دهد كه 13درصد از مشكلات نازايي ممكن است به سيگار كشيدن مربوط باشد. بنابراين از يك نظر مي‌توان گفت كه دوران بارداري، زمان بسيار خوبي است كه هم شما و هم شوهرتان، سيگار كشيدن را كنار بگذاريد.
 
از طرفي بايد توجه داشته باشيد كه ترك كردن سيگار، پس از آن‌كه باردار شديد، ممكن است از نظر رواني تا حدودي به بدن شما شوك وارد كند. ترك كردن سيگار، كاري است كه شما بايد به آن افتخار كنيد، بنابراين سعي كنيد پيش از آن‌كه مجبور باشيد، اين كار را انجام دهيد.
 
 وزنتان را با ورزش كردن متعادل كنيد
 
اگر هميشه برنامه داشتيد كه چند كيلو از وزنتان را كم كنيد، حالا بهترين موقع انجام اين كار است. خانم‌هايي كه وزن طبيعي دارند، بارداري سالم‌تر و هم‌چنين زايمان راحت‌تري دارند و خطرهاي كم‌تري، آن‌ها را تهديد مي‌كند. از سوي ديگر، ورزش كردن در دوران قبل از بارداري موجب مي‌شود كه اين عادت، در دوران بارداري و پس از بارداري نيز ادامه يابد. با همين روش، شما مي‌توانيد خيلي راحت‌تر به وزن اصلي خود برگرديد.
 
 پس‌انداز كنيد
 
از همين حالا بايد براي مخارج فرزندتان، پول پس‌انداز كنيد. چون وقتي كوچولو پا به دنيا گذاشت، نيازهايي دارد كه برو و برگرد ندارد و بايد بلافاصله تأمين شود. حتي بارداري نيز بيش از آن‌چه شما فكرش را مي‌كنيد، هزينه دارد.
 
 از مكمل‌هاي ويتامين استفاده كنيد
 
هر زني كه مي‌خواهد در مدت سه تا شش ماه آينده باردار شود، روزانه بايد به اندازه 400 ميكرو‌گرم اسيد فوليك، كه در مولتي‌ويتامين‌ها موجود است، مصرف كند. بر اساس تحقيقات محققان، مصرف به اندازه ويتامين «ب»، قبل و پس از باردار شدن، خطر نقص مغزي و ستون فقرات نوزادان را تا 70 درصد كاهش مي‌دهد.
 
 مصرف قرص آهن، كم‌خوني را كاهش مي‌دهد. مصرف كلسيم، استخوان‌ها و دندان‌ها را محكم مي‌كند. سعي كنيد قرص‌هاي مولتي‌ويتامين را صبح‌ها پس از مسواك زدن دندان‌ها بخوريد. اگر از بلعيدن قرص تنفر داريد، مي‌توانيد انواع جويدني آن‌ها را بخريد.
 
 درباره محل سكونت‌تان، زود‌تر تصميم بگيريد
 
اگر مي‌خواهيد نقل مكان كنيد يا تغييرهايي در خانه‌تان انجام دهيد، زود‌تر اين كار را بكنيد. البته اگر  از محل سكونت خود راضي هستيد، خودتان را زياد به زحمت نيندازيد.
 
ممكن است شما فكر كنيد كه بچه، حتما نياز به خانه‌اي بزرگ‌تر دارد. به ياد داشته باشيد كه بيش‌تر بچه‌ها، در اتاق‌هاي كوچك و حتي پر سروصدا و در چند ماه اول، در اتاق پدر و مادرشان مي‌خوابند. نوزادها به هيچ‌وجه از اين‌كه اتاق جدا ندارند، ناراحت و دلخور نمي‌شوند!
 
 از مادرتان درباره بارداري‌اش بپرسيد
 
مي‌توانيد در اين‌باره با خواهر، خاله يا عمه و حتي مادربزرگتان صحبت كنيد و از تجربه‌هاي آن‌ها استفاده كنيد. مي‌توانيد از آن‌ها بپرسيد كه چه مدت طول كشيد تا باردار شوند. مي‌توانيد درباره روند باردار شدن‌شان از آن‌ها سئوال كنيد.
 
 البته از حرف‌هاي آن‌ها، نگراني به خود راه ندهيد. اگر يك سال طول كشيد تا خواهرتان باردار شود، فكر نكنيد كه شما هم بايد يك سال منتظر باردار شدن بمانيد. خيلي از مشكلات بارداري مانند كيفيت پايين تخمك‌گذاري، بسته بودن لوله‌هاي رحم يا آسيب‌ديدگي، كه همه باعث نازايي يا عقب‌ افتادن زمان باردار شدن مي‌شوند، ارثي نيستند.
 
 اگر در مورد برخي از مسائل نگران شديد، با پزشكتان مشورت كنيد. او مي‌تواند به شما بگويد كه چه چيزي مي‌تواند بر باردار شدن شما اثرگذار باشد و بايد براي مواجهه با آن آماده باشيد.
 
بارداری
زنان
قبل از بارداری
ورزش
وزن
پس انداز
سیگار
مکمل
ویتامین
مادر
تخمک گذاری
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه