قرص‌هایی که در دوران بارداری، ممنوع است

قرص‌هایی که در دوران بارداری، ممنوع است

آزیتا صفارزاده، متخصص زنان و زایمان: ۱-حدود ۶ سال است میگرن دارم. برای تسکین سردردم از قرص میگرن استفاده می‌کنم. اگر باردار شوم می‌توانم از این قرص استفاده کنم؟

 

قرص‌هایی که در دوران بارداری، ممنوع است - تصویر 1

 

بیشتر داروهای میگرن مانند ارگوتامین‌سی مصرفشان در بارداری ممنوع است. شما می‌توانید به جای آن‌ها از استامینوفن‌های ساده ۵۰۰ میلی‌گرم هر ۸ ساعت و مقدار بسیار محدود ژلوفن استفاده کنید.

 

۲-در بارداری دومم در هفته ۲۰ بارداری به دلیل پارگی کیسه آب، جنین سقط شد. علت پارگی کیسه آب چه چیزهایی می‌تواند باشد؟

 

علت پارگی کیسه آب در ۷۰ درصد موارد ناشناخته است. در موارد زیادی عفونت داخل رحم و نارسایی دهانه رحم به دلیل تغییر نسج دهانه رحم می‌تواند باشد که عامل شل بودن و باز شدن و پارگی کیسه آب است. در این موارد برای بارداری‌های بعدی توصیه می‌شود دهانه رحم دوخته شود.

 

۳- در هفته ۱۶ باردرای ۲ کیست در سر جنین دیده شد. بعد از ۳ هفته سونوگرافی انجام دادم کیست‌ها بودند ولی اثری بر مغز نگذاشتند. آیا ممکن است در قسمت‌های دیگر بدن اثر بگذارند؟

 

اگر کیست فقط در شبکه کروئید مغز باشد و بزرگ نشود، معمولا خطری ندارد. در موارد نادری هم اختلالات کوروموزومی به وجود می‌آید که با توجه به سن بالای مریض ممکن است ناهنجاری‌های دیگری به همراه داشته باشد. اگر همراه با ناهنجاری‌های دیگری باشد باید آمنیوسنتز انجام شود.

 

۴- شش ماهه باردارم و عفونت دارم. پزشک قرص سفالکسین تجویز کرده است. آیا این قرص ضرری ندارد؟ برای خارش و درد کمتر چه کارهایی را باید انجام دهم؟

 

سفالکسین خطری ندارد. برای خارش کمتر در سه ماهه دوم و سوم از کرم‌های موضعی مانند کالامین و کرم‌های مالیدنی مانند بتامتازون می‌توان استفاده کرد.

 

البته باید از نظر تست‌های کبدی شما به دلیل خارش چک شوید، چون از علائم آن خارش هم می‌تواند باشد. ولی برای خارش کمتر از بتامتازون موضعی و آنتی‌هیستامین‌ها هم می‌توانید استفاده کنید. توصیه می‌کنم حتما تست کبد بدهید.

 

قرص
بارداری
میگرن
استامینوفن
جنین
سونوگرافی
کیست
قرص سفالکسین
کبد
خارش
کیسه آب
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه