مادران کم‌خون، پسته بخورند

مادران کم‌خون، پسته بخورند

شهرزاد: خانمى ۲۹ساله هستم. در ماه هفتم باردارى کم خونی من خیلى شدید شده است. به طوری که پزشک ففول را روزى ۳ عدد تجویز کرده است. آیا در روند رشد جنین تاثیر دارد؟ آیا به دلیل کم خونی من بعد از دنیا آمدنش خطرى تهدیدش می‌کند؟

 

مادران کم‌خون، پسته بخورند - تصویر 1

 

طی بارداری به ویژه در 3 ماهه دوم، به طور فیزیولوژیک مادر دچار کم خونی می‌شود که با تجویز مکمل آهن از ماه چهارم این مسئله قابل پیشگیری است.

 

در افراد مبتلا به کم خونی مصرف مواد غذایی از جمله گوشت قرمز، جگر، عدس، اسفناج و پسته توصیه می‌شود. در مورد کم خونی‌های شدید تشخیص علت کم خونی بسیار مهم است.

 

در صورتی که کم خونی شما از نوع فقر آهن باشد با تجویز مکمل قابل جبران است. بهتر است قبل از موعد زایمان به ویژه سزارین، کم خونی شما اصلاح شود تا با عوارض ناشی از آن مواجه نشوید. در برخی مطالعات دیده شده، احتمال زایمان زودرس و همچنین وزن کم هنگام تولد در جنین مادران مبتلا به کم خونی بیشتر است.

 

۲- قصد بارداری دارم. غده تیروئیدم متورم شده. می‌خواستم بدانم خطری تهدیدم می‌کند یا خیر؟

 

قبل از اقدام به بارداری حتما باید توسط پزشک (ترجیحا متخصص غدد) معاینه شوید و آزمایش کامل تیروئید انجام دهید. سپس درصورت نرمال بودن اقدام به بارداری کنید چرا که اختلالات تیروئید بر جنین و بارداری شما موثر است.

 

۳- ۳۶ساله هستم و در هفته پانزدهم اولین حاملگی‌ام. روى گونه‌هایم لک‌هاى قهوه‌اى است که رو به افزایش هستند پوست سفید دارم و از ضدآفتاب استفاده می‌کنم. براى جلوگیرى از افزایش لک‌ها چه کار کنم؟ آیا بعد از زایمان از بین می‌روند؟

 

لکه‌های قهوه‌ای رنگ صورت که اصطلاحا کلوآسما یا ماسک حاملگی نام دارد تقریبا در نیمی از زنان باردار دیده می‌شود که در اثر تماس با اشعه ماورا بنفش تشدید می‌شود.

 

شدت رنگ لکه‌ها با پرهیز از اشعه خورشید و استفاده از کلاه و ضد آفتاب‌های مجاز در باردرای کاهش می‌یابد. همچنین کرم‌های ضد لک مجاز در بارداری نیز قابل استفاده هستند، اگر چه این لکه‌ها پس از زایمان کم می‌شوند ولی در یک سوم افراد مبتلا حتی تا۱۰ سال پس از زایمان پا برجا می‌ماند.

 

۴- ۲۴ ساله هستم. از اوایل سال ۸۹ تا اوایل ۹۰ اقدام به بارداری کردم. به علت تنبلی تخمدانم باردار نشدم. بعد از لاپارا��کوپی در بهمن ۹۰ باردار شدم و در ۳۴ هفتگی به علت دکولمان سزارین شدم. پسرم وابسته به اکسیژن بود و فوت شد. من برای بارداری سالم بعدی چکار باید بکنم؟

 

دکولمان یا کنده شدن پیش از موعد جفت به علل مختلف رخ می‌دهد. عواملی مثل فشارخون بالای بارداری، ضربه، مصرف سیگار، فیبروم‌های رحمی و اختلافات انعقادی در ایجاد دکولمان نقش دارند.

 

علت دکولمان در تعیین احتمال تکرار آن در بارداری بعدی تاثیرگذار است. (در صورت تمایل برایم بنویسید تا بهتر بتوانم پاسخ دهم) متاسفانه در برخی موارد دکولمان در بارداری بعدی نیز تکرار می‌شود. مراقبت دقیق طی بارداری بعدی و کنترل عوامل همراه و همچنین معرف اسید فولیک تا انتهای بارداری را به شما توصیه می‌کنم.

 

۵- پیاده‌روی در دوران بارداری را از چه زمانی شروع کنم. آیا زمان خاصی می‌خواهد؟

 

انجام پیاده‌روی در باردرای بلامانع است، مگر در بارداری‌های پرخطر که نیاز به محدودیت حرکت دارند. درصورتی که طبق نظر پزشک‌تان بارداری عادی ندارید، می‌توانید روزی نیم ساعت پیاده‌روی در سطح صاف داشته باشید به شرط آن‌که باعث خستگی بیش از حد شما نشود.

 

۶-من تقریبا۳ ماه از زایمانم می‌گذرد. اما خونریزى‌ام تمام نشده. اگر امکان دارد علتش را توضیح دهید.

 

خونریزی تاخیری بعد از زایمان‌گاه به علت جمع نشدن کافی رحم اتفاق می‌افتد که با معاینه و سونوگرافی مشخص می‌شود. گاهی نیز به دلیل عفونت‌های مخفی است. به همین دلیل بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا اقدامات تشخیصی و درمانی لازم برای‌تان انجام شود.

 

سؤال
زنان
بارداری
پسته
جگر
کم خونی
سزارین
اکسیژن
حاملگی
لک قهوه ای
ضدآفتاب
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه