هرچه سن كمتر، درمان لکنت زبان راحت‌تر

هرچه سن کمتر، درمان لکنت زبان راحت‌تر
ایسنا: یک متخصص کودکان عنوان کرد: برخلاف باور عموم، لکنت زبان یک بیماری با منشاء روحی و روانی نیست و اغلب ناشی از بدکاری سیستم عصبی است.
 
 
هرچه سن كمتر، درمان لکنت زبان راحت‌تر - تصویر 1
 
دکتر حسن باقری در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، لکنت زبان را ناشی از بدکاری سیستم عصبی دانست و اظهار کرد: این ضایعه به دو دلیل ایجاد می شود که یا ناشی از یک نقص ارگانیک و جسمی در سیستم عصبی است و یا به نداشتن هماهنگی در ترشح واسطه های شیمیایی مغز برمی گردد.
 
وی ادامه داد: به طور معمول افرادی که دچار نقص ارگانیک سیستم عصبی هستند در انجام برخی فعالیتها چون رد کردن نخ از سوزن و یا پوست کندن میوه نیز با مشکل روبه رو هستند.
 
گفتار درمانی در بهبود این گروه از بیماران موثر است. زیرا اگر ضایعه در یک نیمکره مغز باشد می توان با گفتاردرمانی مرکز مشابه در نیمکره مقابل را فعال و آن نقیصه را جبران کرد.
 
این متخصص کودکان مدت زمان لازم برای گفتار درمانی را شش ماه دانست و گفت: با به کارگیری این روش این عارضه تا ۹۰ درصد برگشت پذیر و قابل درمان است و در نهایت اگر نتیجه بخش نبود از ترکیب دارو درمانی و گفتار درمانی برای بیمار استفاده می کنیم.
 
وی با بیان اینکه گاهی استرس ها و ضایعات عصبی به طور اکتسابی و ثانویه لکنت زبان را ایجاد می کنند، گفت: این بیماران هم که در شرایط پرفشار و استرس دچار لکنت زبان می شوند، واسطه های شیمیایی مغزشان با مشکل روبه روست و دوپامین بیش از حد ترشح می شود. این گروه از بیماران به دارودرمانی بهتر جواب می دهند.
 
دکتر باقری اضافه کرد: فردی که سالم بوده اما دچار ضایعات مغزی می شود و سکته می کند، ضربه ای به سرش وارد شده و یا خونریزی مغزی می کند ممکن است به ناحیه گفتاری مغزش آسیب وارد شود و او را دچار لکنت زبان کند.
 
این متخصص کودکان، نقش وراثت را در ابتلا به لکنت زبان بی تاثیر ندانست و بیان کرد: اگر یک در خانواده، یکی از فرزندان دچار لکنت زبان داشته باشد تا ۱۸ درصد احتمال دارد فرزندان دیگر هم گرفتار این مشکل بشوند.
 
در دوقلوهای یک تخمکی هم اگر یک قل گرفتار شود تا ۷۰ درصد احتمال دارد دیگری هم لکنت زبان بگیرد. در دوقلوهای دو تخمکی این احتمال ۳۰ درصد است.
 
وی اضافه کرد: از دو سالگی به بعد انتظار داریم کودک بتواند کلمات و جملات کوتاه را صحیح ادا کند. مشاهده مشکل در تکلم و تاخیر گفتاری مستلزم مراجعه به پزشک و یافتن علل بروز آن است.
 
هرچه سن کمتر باشد به همان میزان درمان راحت تر انجام می پذیرد. عملکرد بد سیستم گفتاری در سنین ۲ تا ۵ سالگی به طور شایع دیده می شود.

 

کودک
زبان
لکنت زبان
درمان
استرس
دوقلوها
ضایعات عصبی
سیستم عصبی
گفتاردرمانی
دارودرمانی
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه