چرا بارداری در سن بالا خطرناک است؟

چرا بارداری در سن بالا خطرناک است؟

سمیه علیزاده: بهترین سن برای بچه دار شدن تا پیش از 30 سالگی است اما اگر در میانسالی می‌خواهید مادر شوید باید بدانید که...

 

چرا بارداری در سن بالا خطرناک است؟ - تصویر 1

 

گاهی پیش می آید که خانمها پس از 40 سالگی تصمیم می‌گیرند باردار شوند. بارداری در سن بالا همیشه خطرناک نیست و به موضوعاتی از جمله اینکه قبلا بچه دار شده اند یا خیر یا اینکه در چه محیطی زندگی می‌کنند بستگی دارد.

 

اکثر بارداری های دیرهنگام اگر تحت نظر دائم پزشک باشند کاملا طبیعی به اتمام خواهند رسید، البته بهتر است برخی نکات را هم مد نظر بگیریم و تا ممکن است قبل از 40 سالگی باردار شویم.

 

آزمایش آمینوسنتز

 

انجام این آزمایش به دلیل آنکه احتمال سقط جنین را افزایش می داد، تقریبا دیگر تجویز نمی‌شود. برای تشخیص تریزومی 21 در جنین امروزه 2 آزمایش دیگر وجود دارد.

 

اندازه گیری قطر گردن جنین در اولین اکوگرافی اندازه گیری نشانگان سر یک در سه ماهه دوم بارداری در صورت لزوم پزشک می تواند آزمایش آمینوسنتز هم تجویز کند!

 

در سه ماهه نخست احتمال سقط جنین بسیار زیاد است و به بیش از 20 درصد پس از 40 سالگی می رسد.

 

در صورتی که خانمی پس از 40 سالگی باردار شده باشد پزشک آزمایش هایی را برای تشخیص مشکلات کروموزومی جنین در سه ماهه نخست تجویز میکند.

 

از جمله مشکلات شایعی که در خانم های باردار بالای 40 سال دیده میشود دیابت بارداری است. این مشکل به ویژه در خانم های چاق بیشتر است.

 

در این خانم ها انسولین هورمونی که به قند کمک میکند درون سلول ها نفوذ کند، به طور طبیعی قادر به فعالیت نیست، در نتیجه قند وارد خون شده و سبب میشود جنین بیش از حد بزرگ شود. وقتی متخصص زنان، دیابت یک خانم باردار را تشخیص میدهد با انتخاب یک رژیم غذایی صحیح آن را برطرف خواهد کرد.

 

در خانم های 40 ساله پرفشاری خون 2 تا 3 برابر دیگر زنان است. در اثر وجود پرفشاری که با وجود پروتئینی به نام آلبومین در ادرار تشخیص داده می شود، رشد جنین کم شده و احتمال زایمان زودهنگام افزایش می یابد.

 

اختلالاتی که در روند تخمک گذاری پس از 40 سالگی پیش می آید،احتمال نابارور شدن زنان را بالا می برد. به عبارت دیگر از این سن به بعد تخمک گذاری یا انجام نمی شود یا خیلی بد انجام می شود.

 

شاید در 40 سالگی شما هنوز زیبا و جوان به نظر برسید اما تخمدانها 40 سالشان است. از 25 سالگی به بعد قدرت باروری تخمک به 25 درصد، در 30 سالگی به 12 درصد و در 40 سالگی به 6 درصد می رسد!

 

نکته آخر اینکه احتمال آنکه یک زن باردار بالای 40 سال مجبور به سزارین شود 2 برابر بیشتر از زنان باردار زیر این سن است زیرا در اکثر موارد به دلیل دیابت بارداری، گذر جنین از راه طبیعی سخت شده یا گاهی به دلیل پرفشاری، خون جنین ضعیفتر و کوچکتر از آن است که خود بخواهد متولد شود.

 

بعد از زایمان نیز احتمال خون ریزی شدید به دلیل جمع شدن سخت تر فیبرهای رحمی در زنان بالای 40 سال بیشتر است. اگر شما به 40 سالگی رسیده اید و می خواهید بچه دار شوید پیش از هر کاری ابتدا به پزشک متخصص مراجعه کنید و تصمیم تان را با او در میان بگذارید تا ابتدا احتمال وجود دیابت یا پرفشاری خون را در شما چک کند و راه حلی پیشنهاد دهد.

 

بچه دارشدن
بارداری
زنان
میانسال
سقط جنین
دیابت
انسولین هورمونی
قند
پرفشاری
ناباروری
تخمک گذاری
رحم
زایمان
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه