یک اتفاق تاریخی در جشنواره فیلم کن

  برندگان جوایز چهل و ششمین دوره بخش دو هفته کارگردانان جشنواره کن جمعه شب معرفی شدند و کمدی رمانتیک فرانسوی «عشق در نزاع اول» (Love At First Fight)، اولین تجربه کارگردانی توماس کایلی، هر سه ...اخبار , اخبار فرهنگی , جشنواره کن

 

برندگان جوایز چهل و ششمین دوره بخش دو هفته کارگردانان جشنواره کن جمعه شب معرفی شدند و کمدی رمانتیک فرانسوی «عشق در نزاع اول» (Love At First Fight)، اولین تجربه کارگردانی توماس کایلی، هر سه جایزه این بخش جنبی را برد که اولین بار است این اتفاق می‌افتد.

«عشق در نزاع اول»‌ با بازی کوین ازیس و آدل هانل برنده جایزه سینمای هنری شد. این فیلم جایزه SACD جامعه نویسندگان و آهنگسازان دراماتیک را هم برد که به فیلم‌های فرانسوی‌زبان اعطاء می‌شود.

«عشق در نزاع اول» همچنین جایزه سینمای اروپا را دریافت کرد که به بهترین فیلم اروپایی بخش دو هفته کارگردانان می‌رسد. این جایزه را کنفدراسیون بین‌المللی سینماهای هنری CICAE اعطاء می‌کند که یک انجمن هنری است. فیلم برنده در یک شبکه سینمایی در سراسر اروپا به نمایش درمی‌آید.

فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم نیز جمعه «عشق در نزاع اول» را برنده جایزه فیپرشی بهترین فیلم بخش دو هفته کارگردانان این دوره جشنواره کن معرفی کرد.

چهار جایزه در یک روز اتفاقی نادر برای فیلمی است که در بخش مسابقه اصلی حضور ندارد. این پیروزی قطعا می‌تواند باعث موفقیت تجاری «عشق در نزاع اول» در فرانسه شود.

سال گذشته فیلم «من، خودم و مامان» به کارگردانی گیوم گالی‌ین در بخش دو هفته کارگردانان برنده دو جایزه شد و در نهایت نه تنها یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های فرانسوی سال ۲۰۱۳ در این کشور شد بلکه در جوایز سزار که از آن به عنوان اسکار سینمای فرانسه یاد می‌شود، پنج جایزه برد.

ازیس در «عشق در نزاع اول» نقش یک نجار جوان را بازی می‌کند که علاقه شدید او به دختری شیفته ارتش به نام مادلین (هانل) باعث می‌شود در تمرینات نظامی به او بپیوندد. فیلم با واکنش مثبت بیشتر منتقدان حاضر در جشنواره کن روبرو شد.

۱۸ فیلم بلند داستانی در چهل و ششمین دوره بخش دو هفته کارگردانان جشنواره کن حضور داشتند که «ملکه و کشور» ساخته جان بورمن کارگردان کهنه‌کار بریتانیایی و «Li’l Quinquin» ساخته برونو دومون کارگردان فرانسوی جزو آن‌ها بودند.

«کودکی» به کارگردانی سلین شاما کارگردان فرانسوی فیلم افتتاحیه این دوره بخش دو هفته کارگردانان بود که ۱۵ مه (۲۵ اردیبهشت) آغاز شد و ۲۵ مه (۴ خرداد) با کمدی «غرور» به کارگردانی متیو وارچس کارگردان بریتانیایی به پایان می‌رسد.

بخش دو هفته کارگردانان را انجمن کارگردانان فرانسه پس از ناآرامی‌های مه ۱۹۶۸ به راه انداخت. این بخش به دنبال کمک یا تبلیغ برای فیلم‌های جدید و آوانگارد از سراسر دنیاست.

اعلام برندگان جوایز بخش نوعی نگاه
فیلم «خدای سفید» (White God) به کارگردانی کورنل موندروسو، کارگردان مجار برنده جایزه اصلی بخش نوعی نگاه شصت و هفتمین دوره جشنواره فیلم کن شد.

برندگان این بخش رسمی جشنواره کن که به استعدادهای نو اختصاص دارد، جمعه شب مشخص شدند.

«خدای سفید» موندروسو که در آخرین روزها به فیلم‌های بخش رسمی اضافه شد، فیلمی درباره شورش سگ‌هاست.

موندروسو سال ۲۰۰۸ با فیلم «دلتا» بخت دریافت جایزه نخل طلا را داشت و جایزه فیپرشی را برد. او در ۲۰۱۰ نیز با فیلم «پسر حساس: پروژه فرانکنشتین» بار دیگر در بخش مسابقه اصلی حضور داشت و سال ۲۰۰۵ هم با فیلم «یوهانا» در بخش نوعی نگاه شرکت کرد.

جایزه داوران بخش نوعی نگاه به «Force Majeure» به کارگردانی روبن اوستلوند فیلمساز اسکاندیناوی رسید که روایتی کمدی از خانواده‌ای است که هنگام گذراندن تعطیلات در اقامتگاهی در پیست اسکی با بحران روبرو می‌شوند. اوستلوند سال ۲۰۱۱ با فیلم «نمایش» در بخش نوعی نگاه حضور داشت.

جایزه ویژه داوران به «نمک زمین» به کارگردانی ویم وندرس و جولیانو ریبریو سالگادو تولید مشترک فرانسه، ایتالیا و برزیل اعطاء شد که درباره سباستینو پدر عکاس سالگادو است.

جایزه گروه بازیگری به فیلم فرانسوی «دختر محافل» ساخته ماری آماکوکلی، کلر برگر و ساموئل تیس رسید که فیلم افتتاحیه بخش نوعی نگاه بود. دیوید گالپیلی بازیگر بومی استرالیایی برای بازی در نقش اصلی فیلم استراالیایی «سرزمین چارلی» به کارگردانی رولف دی هیر جایزه بهترین بازیگر مرد را برد.

«رود گمشده» به کارگردانی رایان گاسلینگ که پرسروصداترین فیلم این دوره بخش نوعی نگاه بود، مراسم را بدون جایزه ترک کرد که با توجه به نقدهای بسیار منفی منتقدان اتفاق عجیبی نبود.

پابلو تراپرو کارگردان آرژانتینی ریاست داوران بخش نوعی نگاه را به عهده داشت. او نیرو و بدیع بودن فیلم‌های امسال را تحسین کرد. ۲۳ فیلم در بخش نوعی نگاه حضور داشتند.
برندگان بخش مسابقه اصلی شنبه شب مشخص می‌شوند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه